Kütüphaneler Haftası dolayısı ile Selçuklu Belediyesinin geleneksel hale getirdiği yazarlar buluşmasının 3. gerçekleşti.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın da katıldığı yazarlar buluşmasında ilk olarak Selçuklu Belediyesinin Sızma mahallesine kazandırdığı kütüphane görüldü.

4751 kitabın ve 69 üyesinin bulunduğu Sızma Halk Kütüphanesi 2017 yılının sonlarında açıldı.

Sızma okul müdürleri ve Sızma mahalle muhtarı Seyit Salan’ın da hazır bulunduğu buluşmada söz alan TYB Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten, kitaba ve kütüphaneye verdiği önem nedeniyle Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

Prof. Erten sözlerini şöyle sürdürdü.

“Kırsal kesimlere yapılan bu tür hizmetlerin köyden kente göçün önlenmesinde de önemli rol oynayacaktır. Kırsal kesimlere eğitim, sağlık ve kültür hizmetlerinin verilmesini çok önemsiyorum.

Bu kütüphanenin Sızma’da kurulmuş olması ve içine binlerce kitap konularak öğrencilerin ve halkın istifadesine sunulması çok önemlidir. Buralarda verilen eğitimin kaliteli olması gerekmektedir. Kırsal kesimlerde ne kadar kaliteli eğitim verilirse, insanımızın çocuklarını okutacak yeni yerler arama ihtiyacı da ortadan kalkacaktır.

Selçuklu Belediyesinin başlattığı ‘Selçuklu Okuyor’ sloganı artık Konya okuyor, hatta Türkiye okuyor sloganına dönüşmek üzeredir. Bunda da Selçuklu Belediyesi’nin büyük payı vardır. Bu sebeple bu kütüphaneyi burada gerçekleştiren değerli Başkan Uğur İbrahim beye teşekkür ve tebriklerimi sunuyorum.”

Daha sonra söz alan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay şunları söyledi:

Selçuklu’ya kazandırdığımız 58 kütüphane, 365 bin 500 kitap ve bu kütüphanelere üye olan 100 bine yakın insanımızla büyük bir okuma seferberliğini sürdürüyoruz.

Çocuklarımız, gençlerimiz ve yetişkinlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla açılan, sürekli yeni yayınlar ve güncel kitaplarla okuyucuyu buluşturan kütüphanelerimiz tüm Türkiye’ye örnek oluyor.

Kütüphanelerimize üye olan 100 bine yakın hemşehrimiz bilgi dağarcığına her gün yeni bilgiler ekliyor. Selçuklu’ya kazandırdığımız kütüphaneler ve kitaplar insanımıza yeni ufuklar açacaktır.

Merkezin yanı sıra kırsal kesimlere kazandırdığımız kütüphanelerin, buralarda yaşayan insanımızın eğitim ve kültür seviyesini yükseltmede önemli rol oynayacağına inanıyorum. Yazarlarımızın gösterdiği bu ilgi bizleri son derece memnun etmektedir. Başta TYB Konya Şube Başkanı Hayri hocamız olmak üzere hepinize şükranlarımı sunuyorum.”

Sızma mahalle muhtarı Seyit Salan, bu tür hizmetlerin daha önce yaşanan kente göçüşü durdurduğunu hatta köye geri dönüşü başlattığını ifade etti.

Yazarlar daha sonra yine Selçuklu Belediyesi tarafından kurulan, Mustafa Büyükkaplan hafız İmam Hatip Ortaokulu Kütüphanesini gördüler.

Okul kütüphanesinde 4408 kitap ve 337 üye bulunmaktadır. Okul Müdürü Ali Menekşe yazarlara okul hakkında bilgi verdi.

Buradan Selçuklu Belediyesi’nin kazandırdığı dev eser olan, Selçuklu Kongre Merkezine giderek gezme fırsatı bulan yazarlar kongre merkezini çok beğendiklerini belirttiler. Geziye Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim ALTAY, TYB Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri ERTEN Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir ŞAHİN ve Konyalı yazarlarımız katıldı. Verilen ikramın ardından gezi sona erdi.