Okey Kuralları ve Taktikleri 2022

Uzun yıllardır bir araya gelmiş insanların bir oyun oynayalım dediğinde aklına gelen ilk oyunlardan biri okey oyunudur. Okey oyunu birçok kişi tarafından oynanan ve en popüler oyunlar arasında yer alan etkinliktir. Daha önceleri evlerde, oyun salonlarında, kahvehanelerde oynanan okey günümüzde ise genellikle online ortamda tercih edilen bir oyun haline geldi. Özellikle eskiden yaz akşamlarının vazgeçilmezi olan okey oyunu bugünlerde online ortamlarda da en çok oynanan oyunlardan biri oldu. Okey oyunu genellikle 4 kişinin bir araya gelmesiyle oynanan bir oyundur. Daha az kişiyle de oynanabilir fakat doğru olanı 4 kişi oynamaktır. Okey kuralları ve taktikleri 2022 ile oldukça basit ve eğlenceli bir oyundur.

Bu yüzden çoğu kişinin tercih ettiği bir oyundur. Okey oyunu 106 taştan oluşur. 4 kişiye de eşit miktarda 5’erli olarak taş dağıtılmaktadır. Okey taşları ise 1’den 13’e kadar olan sayılardan oluşmaktadır. Bu sayılar ise 4 farklı renk içermektedir. Bu renkler genellikle mavi, siyah, kırmızı ve sarıdır. Oyunun amacı elimizdeki taşları aritmetik olarak sıralamak ya da aynı sayıları farklı renkler olacak şekilde per yapmaktır. Per bu saydığımız şartları karşılayan minimum 3 taşın yan yana gelmesiyle oluşan kombinasyondur. Bu kombinasyona per denmektedir. Oyunda herkesin elinde 14 taş olmaktadır. Bu 14 taşı elinde sıraya dizebilen yani per yapabilen kişinin elinde 1 tane fazlalık taş kalacaktır. Bu durumda fazlalık taşı ortaya atarak oyunu bitirebilmektedir. Perler 6-7-8 ya da kırmızı 5 mavi 5 sarı 5 gibi minimum 3 taştan oluşmalıdır. Okey oyunu eşli ya da herkes tek şekilde oynanabilir

101 Okey Kuralları

Yıllardır oynanan klasik okey oyununun yanı sıra son zamanlarda oldukça popüler olan 101 okey oyunu gün geçtikçe herkesin gözdesi haline geliyor. 101 okey kuralları bakımından klasik okeye benzese de bazı çok önemli farklılıklar da içermektedir. Bunlar daha oyunun başında kendini hissettirmektedir. Okey oyununda hatırlayacağınız üzere 5’li perler dağıtılırken bu oyunda ise herkese 7’li perler dağıtılmaktadır. Bu sebepten dolayı ortadan çekilecek taş sayısı da daha az olmaktadır. Oyunda amaç elimizdeki perleri 101 sayısına tamamlamaktır. Perlerimiz 101 sayısına ulaştıktan sonra elimizdeki taşları masaya sereriz. Buna elin açması denmektedir. 101 okey oyununda asıl amaç elimizde olabildiğince az taş bırakmaktır.

Elini açamayan oyuncu oyun sonunda 101 ceza puanı yemektedir. Oyunda yandan taş çekmek ancak elimiz açıyorsa mümkün olabilmektedir. Yani yandan taş alıp per yaptığımız halde elimiz açmıyorsa bize 101 ceza puanı yazılmaktadır. 101 okey oyunu aynı klasik okey gibi eşli ve herkes tek şekilde oynanabilmektedir. Oyunda aynı klasik okey de olduğu gibi bir okey taşı belirlenmektedir. Bu okey taşını istediğimiz pere istediğimiz eksik taşın yerine koyarak per yapabiliriz. Fakat bu oyunda şöyle bir kural vardır. Herkes elini açtıktan sonra okey elimizde kalırsa ve oyun biterse 101 ceza puanı yeriz. Yani okeyi olan per yapmak veya okey taşını ortaya işlemek zorundadır.

Online Okey Kuralları

Günümüzde hepimizin bildiği üzere pek çok şey internet ortamında yapılmaya başlandı. Bu olaylardan eğlence ve oyun sektörü de nasibini almış durumda. Birçok oyun artık oyunlarını internet ortamına taşımış durumda. İnsanlar da artık dışarı kafelere gitmek ve oyun oynamak yerine, evlerinden çevrimiçi ortamda oyunlarını oynamaktalar. Bu oyunlardan biri de tabi ki en popüler olanlardan biri okey oyunu. Artık çoğu kişi bu oyunu online olarak oynamaya başladı. Online okey kuralları ise normal okey oyununun aynısıdır. Hatta bu oyunu online oynamanın bazı avantajları bile vardır. Özellikle taş toplamayı sevmeyen kişiler, taş toplanırken telefona bakan ya da tuvalete kaçan kişiler için online okey oyunu çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

Oyun taşları otomatik olarak kendi dizmektedir. Ayrıca taşları oyun yine otomatik olarak dağıtmaktadır. Oyuncular taşları sıralamak yerine oyun bunu da kendisi yapmaktadır. Yani elinizdeki taşları kendiniz dizmenize gerek kalmamaktadır. Oyun bunu sizin yerinize yapacaktır. Online okey oyunu, klasik okeyle aynı kurallara sahip olmasına karşın, gördüğümüz üzere bazı avantajlar da barındırır. Fakat yine de fiziksel olarak oynamak isteyenler ya da o ortamdaki muhabbeti seven insanların ilk tercihi bir yerde buluşup oynamak olacaktır. Siz de okey oyunun canlı casino siteleri içerisinde bulabilirsiniz.